Zdravím všechny návštěvníky blogu. Jsem amatérská spisovatelka s až příliš smělými plány. Doufám, že vás můj blog zaujme alespoň zlomkem a najdete zde něco, s čím se ztotožníte. Jmenuji se Jana, na blogu si však říkám Jannie. Přeji hezké počtení a zanechte odkaz, ať vám mohu návštěvu oplatit.

Stephen King - Zelená míle

28. října 2014 v 19:30 | Jannie Wearbliss |  Recenze

"Každý z nás musí zemřít, není výjimky, já vím, ale občas, ach bože, je Zelená míle tak dlouhá..."

Řekla bych, že z tohoto se nevzpamatuji ještě hodně dlouho. Knihu jsem začala číst ze zvědavosti. Stephen King je skvělý autor, mluví se o něm, jeho knihy se často převádějí do filmové podoby, tak proč od něj něco nezkusit? To byl prvotní popud. Připadala jsem si trošku jako neandrtálec, když jsem od něj nic nečetla. A tak jsem zvolila Zelenou míli a nikdy toho nebudu litovat.
Zdánlivě prostý příběh je naplněný neobyčejným kouzlem. Paul Edgecombe je v roce 1932 hlavním bachařem na bloku E. V té době nebyla cela smrti a tak pro odsouzence na smrt fungoval tento blok.Podlaha zde byla zelená jako zvladlé staré citróny...Ten rok byl ve znamení Johna Coffeyho, který byl odsouzen za znásilnění a vraždu dvou malých holčiček. A takový muž se bojí v noci tmy! Paul i jeho spolupracovníci jej zpočátku pokládají za ňoumu, který jen pláčea pozdě lituje svých hříchů. Postupně však všichni poznávají, že je v něm něco víc. Daleko víc. Spolu s ním se postupně prokousávají k pravdě. Mezi Paulem a Coffeym posléze vzniká jakýsi zvláštní druh přátelství. Na bloku však stále mají napilno. A není to jen kvůli spratkovi Percymu Wetmorovi nebo Williamu Whartoovi, který zřejmě nikdy nepozná něco jako pocit viny.
Příběh o vině a trestu, o hloubce lidské zrůdnosti, ale i o hloubce přátelství. Zelená míle přesně ukazuje, jak je někdy život nespravedlivý. Jak moc dokáží lidé chybovat. Jak jsou omylní. Stephen King dokonale vykresluje atmosféru života ve třicátých letech. Dává nám poznat, jak to chodilo s lidmi odsouzenými na trest a nevyhýbá se ani velice podrobným popisům zobrazující smrt v elektrickém křesle. Přesto jsme nuceni odsouzence litovat, třebaže provedli to, co provedli. (možná krome W. Whartona bych udělala výjimku)
Do příběhu je zakomponováno i jisté magično. Příznivci fantasy žánru mějte se na pozoru, neboť tohle je příběh přesně pro vás. Není to sice typický fantasy příběh z kouzly a čarami jako z Harryho Pottera. Ale i to nepatrné kouzlo, ten malý zázrak má něco do sebe. Všechny ty zázraky jsou v Coffeyho rukou. Šlo o Boží dar, jak se vyjádřil Surovec. Ale jak mohl Boží dar zabít dvě malé nevinné holčičky?
Tuhle otázku i spoustu dalších si v průběhu čtení jistě položíte. Mnohé z nich nebudou zodpovězeny. Tento příběh vám dá hodně; dočkáte se smíchu i vlastních slz, jen ne odpovědí. Například proč jen ho popravili? Proč? Proč nezajistili znovuotevření případu? Protože byl černý? Protože černí jsou vždycky vinni? V průběhu čtení jsem měla dokonce dojem, že se sám autor cítí být hlavním hrdinou. Jako by toužil být na jeho místě a zažít to. Dokázal se vžít do příběhu.

Co se týče filmu, který jsem viděla záhy po přečtení, opět nemám výtek. Šlo o skvělé zpracování skvělé knihy, podle Kingových slov o jedno z nejvěrohodnějších zpracování. Líbily se mi obzvlášť takové ty malé detaily, které v knize nebyly, ale které celkově dotvářely atmosféru. Například že Delova myš nebyl pan Jingles, ale ta Jingles. Nebo že Paul vedl Coffeyho popravu a předtím mu potřásl rukou jako starému příteli. Detaily jsou důležité. Díky nim přece pláčeme, smějeme se a klademe si otázky. A toho by měl být schopen každý opravdu dobrý příběh. Vyvolat reakci. Nenechat nás kladnými. Tento to dokázal.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Orida Orida | Web | 29. října 2014 v 9:18 | Reagovat

Škoda, že sa mi ešte nedostala do rúk. Zatiaľ som videla len filmové spracovanie ani to nie celé a neskutočne ma ten príbeh chytil.
Holt, pán King je majster vo svojom umení.

2 MaddyHarry MaddyHarry | Web | 29. října 2014 v 17:35 | Reagovat

King je můj favorit, ale Zelenou míli jsem nečetl. Ne že bych nechtěl, ale ten film jsem viděl tolikrát, že mě to zatím neláká. Ale jinak na seznamu to mám napsané a jednou si přečtu i tu knihu.

3 Jeremiáš Jeremiáš | Web | 1. listopadu 2014 v 20:20 | Reagovat

Dokázal. Zelenou míli jsem četl a od pana Kinga mi přišla nejlepší. Tedy, ne že by jeho ostatní díla byla špatná...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama