Zdravím všechny návštěvníky blogu. Jsem amatérská spisovatelka s až příliš smělými plány. Doufám, že vás můj blog zaujme alespoň zlomkem a najdete zde něco, s čím se ztotožníte. Jmenuji se Jana, na blogu si však říkám Jannie. Přeji hezké počtení a zanechte odkaz, ať vám mohu návštěvu oplatit.

Cesta ke smrti

29. prosince 2014 v 22:08 | Jannie Wearbliss |  Téma týdne

Říká se, že smrt je jediná jistota v životě. A je to pravda. Nic není tak stoprocentně jisté jako smrt. Není jisté, že dospějeme, že vystuduje a budou z nás úspěšní jedinci s barákem a vířivkou, že budeme mít rodinu a budeme milováni. Ani láska není jistá. Nic kromě smrti. Tak proč se tím trápit. Dokud jsme mladí, nezabývejme se takovými věcmi. Smrt může přijít znenadání, jako blesk z čistého nebe. Nebo o ní můžeme vědět a jen počkáme, až si pro nás příjde.

Napadlo mě podívat se na smrt očima slavných. Někteří o smrti vtipkují.
Woody Allen: "Neříkám, že nechci umřít. Jen nechci být u toho, až se to stane."

Někteří zcela chápou, že smrt je přirozené zakončení života. Jako řešení.
Josefmaría Escrivá de Balaguer: "Všechno se dá vyřešit kromě smrti. A smrt vyřeší všechno."

Další jsou hrdině ochotní zemřít pro dobrou věc.
Martin Luther King: "Člověk, který není ochoten pro něco zemřít, není hoden toho, aby žil."
Myslím, že King je ctihodným příkladem toho, že zemřít pro dobrou věc je pocta než utrpení.

"Žijeme pár let, ale mrtví jsme celé miliardy, vlastně věčně. Člověk je vlastně věčně mrtev."
Ladislav Fuks chápe smrt jako něco mnohem delšího než život a taky možná něco nadpozemského. Vždyť co my víme, třeba jsme mrtví zrovna tolik let, kolik si zasloužíme a teprve pak je nám souzeno se znovu narodit.

Další pojednávají o strachu ze smrti.
Immanuel Kant: "Nejméně se bojí smrti ti, jejichž život má největší cenu."

"Nevíme nic o životě, jak bychom mohli vědět něco o smrti?" Konfucius se zase přiznává, jako spousta moudrých osobností, že není tak moudrý, za jakého jej svět má. Není možné vědět všechno a je dost možné nevědět nic o smrti.

Sigmund Freud: "Každý z nás dluží přírodě svoji smrt."
Tím vlastně říká, že smrt je přirozeným jevem v přírodě, příjde po životě a udržuje rovnováhu v celém vesmíru. Někdo zemře a další se narodí.

Podobně uvažuje také Shakespeare, který rovněž pomýšlí na smrt jako na druh platby za život.
"Smrtí může každý člověk zaplatit jen jednou."

J. V. Stalin: "Smrt jednotlivce je tragedie, smrt miliónů statistika." Bezcitnost sálající z tohoto citátu je drtivá, avšak my lidé takto chápeme velká čísla. Když zemře jeden, možná si vzpomeneme na jméno, když zemřou milióny, těžko známe přesný počet.

Gabriel García Márquéz možná považoval smrt za osobu kráčející po této zemi. Osobu s velmi špatným smyslem pro humor. "Smrt nemá smysl pro legraci."

"Smrt je lékem, který najdeme kdy chceme, ale máme ho užívat co nejpozději." Moliére nejspíš chápal smrt jako způsob vysvobození z okovů života. Sám našel tento lék na prknech jeviště.

Smrt ztělesňuje pro každého něco jiného. Pro někoho je to předmět strachu, jiní na ni čekají s radostí. Jiní se jí domáhají předně. Jedno je jisté: každý zemře. Život je cesta ke smrti. Smrti neutečeme. Nemůžeme změnit směr (pokud nějaký chytrý vědec nevynalezné lék na stáří). Proto si tu cestu co nejvíce prohlubme. Ať si nás matička Země pamatuje.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Niki Niki | E-mail | Web | 30. prosince 2014 v 0:14 | Reagovat

Máš úplnú pravdu, každý zomrieme,a el nemyslíš si, že je nespravodlivé a prepáč mi za výraz- dokonca aj ubohé, siahnuť si na život z vlastnej iniciatívy, lebo si povieme "nechcem žiť" ... uplne ironické je to čo povedal Stalin... V živote sa deje množstvo zlého, avšak nemyslím si, že sa nedá nájsť na živote aspon jedna jediná vec, pre ktorú sa oplatí žiť a tak áno smrť je prirodzená, niektoré náboženstvá ju dokonca uctievajú, či velebia, no nnemyslím si, že je žiadaná a už vôbec by nemala byť chcená v mladom veku, ked by mal mať človek eventuálne ešte celý život pre sebou :)... Dúfam, že to nevyznelo zle, nemyslela som to absolutne zle, avšak je mi luto, že mladí ludia v mojom veku plus mínus (mám 22) sa zaoberajú smrťou a tým, že chcú zomrieť, skutočne ma to veľmi mrzí.

2 Jannie Wearbliss Jannie Wearbliss | Web | 30. prosince 2014 v 12:09 | Reagovat

Ale já jsem přece nenapsala, že chci umřít :D Jen jsem uvedla sebevraždu jako možnou alternativu. Mrzí mě, jestli jsi to takto pochopila, ale já se rozhodně nehodlám zabít. Avšak myslím si, že pokud někdo opravdu touží po smrti, nikdo mu nemůže bránit, aby zde setrvával déle. Koneckonců, nikdo se nás neptal, jestli se chceme narodit.

3 Ellaria Ellaria | Web | 30. prosince 2014 v 14:19 | Reagovat

Zajímavě pojatý článek. Je to pravda, smrt je jediná jistota v života, ta si pro nás prostě přijde, i když svým způsobem to je vrtkavá jistota - přijde za hodinu, za týden, nebo za padesát let? Vždycky to bude něco, co je obestřené tajemstvím, myslím, že každého svý způsobem zajímá, co násleudje po smrti...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama