Zdravím všechny návštěvníky blogu. Jsem amatérská spisovatelka s až příliš smělými plány. Doufám, že vás můj blog zaujme alespoň zlomkem a najdete zde něco, s čím se ztotožníte. Jmenuji se Jana, na blogu si však říkám Jannie. Přeji hezké počtení a zanechte odkaz, ať vám mohu návštěvu oplatit.

Žena boří předsudky celá staletí...tak proč ne dnes?

2. února 2015 v 20:55 | Jannie Wearbliss |  Téma týdne
Proti ženám panovaly předsudky po celá staletí. Muži je nazývali milenkami, rodičkami, světicemi. Aristoteles řekl, že žena je pouhým doplňkem muže. Byly takové, jakými je oni chtěli, dělaly to, co po nich vyžadovali. Pokud sešly na zcestí a dovolily si plést se do záležitostí mužů, byly označeny za čarodějnice a upáleny na hranici nebo sťaty gilotinou. Historie ženy je plná předsudků a jen pár moudrých mužů bylo ochotno zkazit si svoji pověst, když veřejně projevovali svoji víru ve vyšší schopnost ženy.

Pokud se žena v 18. či 19. století rozhodla vydělávat psaním a dokázala existovat bez manžela, setkala se se spoustou skepse a negativních reakcí jak ze strany mužů, tak i žen. Příkladem nám může být Mary Wollstonecraftová, která je považována za vůbec první anglickou feministku a spisovatelku, která se sama živila psaním. Několik jedovatých jazyků ji označilo za "hyenu v sukních" neboť horlivě bojovala za práva žen a nenechala se odradit tím, že podle tehdejší společnosti narušovala společenskou stabilitu. Žena měla místo v kuchyni, měla rodit děti a starat se o manžela, a nikoliv psát politické eseje a dohadovat se s muži ohledně svého postavení!

Dále bych uvedla francouzskou spisovatelku George Sandovou, která žila v 19. století. Krátce byla vdaná, avšak poté se vrhla do bouřlivého života, začala psát a její romány byly kupodivu úspěšné! Uživila se svou vlastní prací, nosila mužské oblečení a v klidu si na veřejnosti kouřila doutníčky. Nebránila se volné lásce, za celý svůj život vystřídala několik milenců a vztahům se nebránila ani na stará kolena. Společnost se nedokázala smířit s jejím otevřeným chováním a upřímností. Většina jí však pouze záviděla to, co sama nedokázala.

Historický vývoj ženy byl složitý a plný úskalí. Pilnou prací se začátkem 20. století dobraly cíle a to volebního práva. Přesto se i dnes setkáme s předsudky vůči ženám. Mnozí muži nevěří, že by žena dokázala pracovat s takovou intenzitou a výsledky jako oni. Přesto však buďme hrdé, na to co máme a na to, co ženy v historii pro nás dokázaly. Buďme hrdé a zbavme se předsudků vůči sobě. Ženy totiž mají na předsudcích také podíl. Nepodceňujme se. Jsme stejně silné jako oni. Vždyť stačí jen nahlédnout do učebnic dějepisu 20. století. Setkáme se zde se spoustou jmen slavných žen, které svou usilovnou prací, průbojností a temperamentem dokázaly dosáhnout svého! Vykonávaly "práci mužů" a troufám si říct, že mnohdy i lépe. Troufaly si na něco, co možná bylo pošetilé, ale kdo před nimi to vykonal? Jen pomysleme na Margaret Thatcherovou nebo Františku Plamínkovou (napsala otevřený kritický dopis Hitlerovi) a spoustu dalších.

Buďme hrdé!
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Kačenka :* Kačenka :* | 3. února 2015 v 18:12 | Reagovat

To se tady někomu mluví, když právě skončil seminárku :D :D :D :*
Né, moc pěkný a pravdivý článek!!! :)

2 Clarissa Clarissa | Web | 3. února 2015 v 19:49 | Reagovat

Amen. :)

3 pavel pavel | Web | 14. února 2015 v 18:43 | Reagovat

I dnes jsou takové ženy, že zobou mužům z ruky.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama