Zdravím všechny návštěvníky blogu. Jsem amatérská spisovatelka s až příliš smělými plány. Doufám, že vás můj blog zaujme alespoň zlomkem a najdete zde něco, s čím se ztotožníte. Jmenuji se Jana, na blogu si však říkám Jannie. Přeji hezké počtení a zanechte odkaz, ať vám mohu návštěvu oplatit.

Květen 2015

Velký Gatsby nekonal velké činy

5. května 2015 v 12:48 | Jannie Wearbliss |  Recenze
Francis Scott Fitzgerald - Velký Gatsby
Rok vydání: 1925

Tento neobvyklý příběh upoutal mou pozornost, jako už spousta jiných knih, v hodině literatury. Věřím, že autora zná téměř každý, o něco méně lidí však ví, že jeho manželka Zelda trpěla schizofrenií a ovlivnila podtstatnou část jeho tvorby. Román Velký Gatsby se stal Fitzgeraldovou třetí knihou. Zaujal mě natolik, že jsem se výjimečně uchýlila k vyhledání e-knihy, neboť jsem odmítala čekat, až na mě v knihovně přijde řada. Kniha byla překvapivě krátká a ihned mě vtáhla do děje. Osvěžujícím faktem je, že hlavním hrdinou není osoba, o níž kniha vypráví, ale Gatsbyho soused Nick Carraway. Příběh je tedy naplněn tajemstvími a čtenář, stejně jako Nick, touží všechna tajemství objevit.

Příběh se odehrává ve 20. letech 20. století v New Yorku, kdy se mladík Carraway přestěhuje na West Egg na Long Island a chce se prosadit na burze. Jeho sestřenice Daisy bydlí na East Eggu. Nick postupně odhaluje trápení své příbuzné i tajemství jejího manžela Toma. Postupem času se Nick stane součástí bouřlivých večírků newyorské smetánky, které pořádá jeho soused Jay Gatsby. Kolují o něm podivné řeči, avšak nikdo neví, zda jsou pravdivé či ne. Gatsby se chce s Nickem spřátelit a naklonit si jej, neboť doufá, že mu mladík pomůže v získání Daisy, po které roky marně touží. Nick chce svému příteli i své sestřenici dopřát alespoň chvilku štěstí a tak je svede dohromady. Postupem času však vyvstanou otázky, na které mu nikdo nedokáže odpovědět. Co je Gatsby zač? Proč si Daisy nevzal poté, co přišel z války? Jak dokázal tak rychle zbohatnout? Nakonec se ukáže, že Gatsbyho příběh je zcela jiný, než jaký Nickovi vyprávěl a zdá se, že ani Daisy není ochotná se s takovou pravdou smířit.

Příběh končí pochmurně, avšak je pravdivým obrazem lidské bezcitnosti. Fitzgerald nemohl dle mě lépe vystihnou povahu newyorské smetánky. Gatsby, tak moc toužící po své lásce, udělal všechno pro to, aby zapadl do onoho vzorce vlivných a bohatých lidí. Pořádal velké večírky, aby svou lásku přilákal. Lidé se k němu sjížděli bez pozvání, zadarmo u něj jedli a pili, někteří dokonce nocovali. Ale co pro ně Gatsby ve skutečnosti znamenal? Nazývali ho zlodějem, vrahem, či příbuzným nějakého mocného panovníka, žádný z nich jej neznal doopravdy. Teprve Nick Carraway měl možnost poznat pravou stránku Jaye Gatsbyho. Byl to bohatý muž se spoustou peněz. Mohl se dobročinně angažovat, darovat peníze pro nadaci, pomáhat chudým. Avšak on vložil všechny své prostředky pro získání Daisy. Tak moc ji chtěl, že pro něj neexistovala žádná jiná budoucnost než s ní, šlo až o posedlost, naivní lásku muže, který si nedokázal přiznat tu prostou pravdu; že Daisy je jako ostatní ženy v New Yorku. Chtějí být hýčkané jako v peřince, chtějí, aby o ně bylo postaráno. Nechtějí si brát chudé muže, chtějí se šňořit, chodit na večírky, pít a přitom se neustále cítit v pohodlí. Chtějí mít jistotu a být krásné.
A ať už byl zpočátku Gatsby velký jak chtěl, na konci ho nečekalo nic jiného, než ostrý střet s tím, co nechtěl vidět. Střet s opravdovou povahou města a lidí v něm. Když jeho velikost pominula, žádný z těch lidí, kteří tak rádi navštěvovali jeho velkolepé večírky, se o něj nezajímal.

Ač byla kniha pochmurná a plná bolestivých pravd, rozhodně mě nezklamala. Fitzgeraldův styl vás okamžitě vtáhne, používá neobvyklá slovní spojení a nabízí nám nejen obraz města, ale město celé. Prosím, vemte si to město a posuďte sami, říká. Myslím, že po přečtení budete znechucení stejně jako Nick a budete vám připadat, že jste Nickův i Gatsbyho přítel. Protože o kolik jinačí je povaha dnešních lidí?
Kniha určitě stojí za přečtení, je to téměř vaše povinnost, a pokud někdy sáhnete po díle ztracené generace, tento román rozhodně nesmíte vynechat.